PAR DĀRZU

Krūmmelleņu dārzs Auces upes krastā
Laikapstākļi šobrīd
23.4° C
0 mm/h
Par dārzu

Krūmmelleņu dārzu Auces upes krastā 2019. gadā kopā ar ģimeni izveidoja Juris un Elīna. Tas iekopts starp Kroņauci un Penkuli – vietā, kur 19. gadsimta beigās saimniekot sāka Elīnas vecvecvectēvs.
Zemgales auglīgie līdzenumi zināmi kā Latvijas maizes klēts, bet nu starp kviešu, rudzu un miežu laukiem pavasaros ar sniegbaltiem ziediem un rudeņos ar koši sārtiem ceriem izceļas teju 100 krūmmelleņu vagas. Melleņu dārzs izveidots ar Lauku atbalsta dienesta atbalstu.

Mūsu mellenes

Trīs hektāru platībā iestādītas četras dažādas krūmmelleņu šķirnes, kopumā 10 tūkstoši stādi. Tās atšķiras ar garšas niansēm, ogu formu, lielumu un ienākšanās laiku.
Viena no ražīgākajām ir šķirne Patriot. Tai ir lielas un patīkami saldas ogas, kuru garšas īpašības vienlīdz labi novērtējamas gan svaigā veidā, gan termiski apstrādājot vai saldējot.
Toro ir vidēji agra šķirne ar lielām, dažkārt pat gigantiskām un ļoti aromātiskām ogām, kuras ir viegli lasīt, jo tās aug teju vīnogveida ķekaros. Ogas labi uzglabājas, ir stingras un tamdēļ tiek īpaši novērtētas desertos.
Ogu izmēra un garšas īpašību dēļ Bluecrop ir viena no pasaulē plašāk izplatītajām šķirnēm. Ogas ir lielas un stingras ar noturīgu vaska kārtiņu uz mizas. Bluecrop garša ir labi sabalansēta – tā nav ne par saldu, ne skābu.  
Šķirne Liberty mums palīdz pagarināt krūmmelleņu sezonu, jo ienākas visvēlāk – augusta izskaņā. Tai ir vidēja izmēra ogas, kas pēc garšas, izskata un aromāta atgādina meža mellenes.

Melleņu pašlasīšana

Krūmmelleņu ražas laiks mūsu dārzā ierasti sākas jūlija vidū ar Toro šķirni un turpinās līdz septembra vidum, kad ienākas Liberty. Ikviena oga vislabāk garšo tikko noplūkta, tāpēc esam sarūpējuši jums iespēju ēst paša svaigi lasītas mellenes. Ja vien ražas novākšanai nav jānododas no rīta līdz vakaram, tā var būt visai meditatīva un tīkama nodarbe, turklāt kā vesels piedzīvojums visai ģimenei.

Mellenes varat lasīt savos traukos. Bet ja tie aizmirsti mājās, vai arī vēlaties salasīt vairāk, pie mums iespējams iegādāties 1.8 litru (apmēram 1.5 kg) kastītes un 5 litru (apmēram 4 kg) spainīšus, kurus būs ērti ņemt līdzi nākamajā viesošanās reizē mūsu dārzā. Ja vēlaties mellenes kādam uzdāvināt, pie mums iegādājamas arī 800 g kartona kastītes.